לוגו

לינוקס – מבנה המערכת והשקפת עולם פרק 2

במאמר הזה, נכנס למבנה הבסיסי של לינוקס ונשמע על היבטים חשובים שמשפיעים על חוויית השימוש שלך כמשתמש.

1. הקרנל (Kernel): לינוקס משתמש בקרנל המכונה לינוקס, שמטרתו לנהל גישה למשאבי החומרה (המעבד, הזיכרון, הכונן הקשיח ועוד). הקרנל נשלט על ידי משתמשי רוט (root), המסוגלים לשנות את הקובץ הערכים של הקרנל ולבצע שינויים משמעותיים במערכת. אולם, לרוב משתמשים פשוטים לא נדרש גישה לרוט למטרת השימוש היומיומי במחשבם.

2. מערכת קבצים: בלינוקס, המערכת מבוססת על מערכת קבצים ייחודית שמתממשת בהיררכיה של תיקיות. המשתמשים מתבצעים בשוליים על מערכת הקבצים כמו בשימוש בתיקיות וקבצים רגילים.

3. ממשקי משתמש (GUI vs. CLI): לינוקס מגיע עם מגוון של ממשקי משתמש – מהממשק הגרפי (GUI) שבו אתה יכול ללחוץ על תמונות ולגרור קבצים, דרך לממשק הטקסטואלי (CLI – Command Line Interface) שמסופק על ידי טרמינל. הממשק שאתה עובד איתו משתנה בהתאם לצרכיך ולהעדפותיך.

4. חבילות תוכנה: בעולם הלינוקס, התוכנות נעשות זמינות באמצעות מנהלי החבילות כמו APT, YUM או Zypper, תלוי בהפצה שבה אתה עובד. כל תוכנה אפשרית להתקין, לעדכן ולהסיר בקלות ובמהירות, והיא מגיעה בחבילה יחסית נסיכה עם כל התלויותיה.

5. קהילת התמיכה: חשוב לדעת שבעולם הלינוקס יש קהילת משתמשים גדולה שמשתפה בידע ומסייעה בפתרון בעיות. ישנם פורומים, מדריכים ואפליקציות פתוחות לשימוש חינם שתוכל להשתמש בהם בעת צורך.

המעבר ללינוקס יכול להיות משימה מרתקת ופותרת בכל היבטי השימוש במחשב. בפרקים הבאים, נסתכל על כל ענייני התקנת מערכת לינוקס על מחשבך ונתחיל להתנסות בכלים ובאפשרויות המערכת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *