לוגו

תכנות – מה זה שפה האסמבלית פרק 1

במהלך ההתפתחות הטכנולוגית, שפות התכנות השתנו והתפתחו לפי הצורך והטכנולוגיה הזמינה. בין השפות הראשוניות שנפלו מכך, שפת הסכמה (Assembly Language) היא שפה היסטורית שמשמעותה לסייע למתכנתים להבין ולתכנת את המחשבים הראשוניים. המאמר הזה יביא לך לתוך עולם השפה האסמבלית, יחשף את מבנהיה, ייתן דוגמאות, ויספק הבנה יסודית על תפקידה ושימושיה.

מבנה השפה האסמבלית: שפת הסכמה היא שפה תכנותית שנוצרה כדי להיות ממשק בין שפות המכונה הראשוניות לבין הפיסיות המורכבות יותר של מחשבים. כאשר פרמטרים כמו הפעולות הגרפיות והמחרוזות התפשטו, הייתה צורך למצוא דרך לתכנת אותם בצורה יותר אבסטרקטית משפת המכונה הראשונית.

שפת הסכמה ידועה גם בשמות אחרים, כמו שפת הכפרה (Assembly Language) או שפת האסמבלר (Assembly Language). השם "סכמה" מתייחס לכך שהיא מכילה סימולים (תכנותיים) המסכמים את פעולות המכונה שצריך לבצע.

שפה ברמת המכונה: שפת הסכמה היא בעצם גשר בין שפת המכונה הפיסית של המחשב ובין השפות התכנותיות הגבוהות יותר. בניגוד לשפות המכונה, שבהן קוד ברור וקשה להבין, שפת הסכמה יכולה להשתמש בסמלים ובמנגנונים שמזכירים את המבנה הפיסי של המכונה, אך גם להשתמש בשמות נוחים יותר לפעולות ולזיכרונות.

דוגמאות משפת הסכמה: להלן דוגמא של קוד בשפת הסכמה, המייצגת חיבור של שני מספרים בשפת הסכמה הפשוטה:

LOAD A, 5 ; טען את הערך 5 לרשומה A
LOAD B, 7 ; טען את הערך 7 לרשומה B
ADD C, A, B ; הוסף את תוכן A ו-B ושמור את התוצאה ברשומה C

במשפט הראשון, התוכנית "טוענת" את הערך 5 לרשומה A. במשפט השני, התוכנית "טוענת" את הערך 7 לרשומה B. במשפט השלישי, התוכנית מבצעת פעולת חיבור בין רשומות A ו-B, ושומרת את התוצאה ברשומה C.

שימושים וחשיבות: גם אם שפת הסכמה נחשבת למוכנה גבוהה יותר משפת המכונה, היא עדיין מרכיבה אותה בחלק מההקשרים. הבנה של השפה האסמבלית יכולה להיות חשובה למתכנתים המעוניינים להבין איך פעול המחשב ברמה הנמוכה ביותר, ולכתוב קוד ביציבות גבוהה יותר. כמו כן, הבנת שפת הסכמה יכולה להיות שימושית לבדוק ולאופטימיזציה של קוד בשפות תכנות מודרניות.

בסיכום, שפת הסכמה היא שפה תכנותית המיועדת להביא את המתכנת לעולם התכנות המחשבים הראשוניים. אף שהיא לא משמשת באופן נרחב כיום, הבנתה עשויהה לעזור למתכנתים להבין ולכתוב קוד יעיל וברור במתכונות שונות.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *