לוגו
כל מה שעסק צריך

עיצוב גרפי

אפיון תוכנית עסקית כתיבת תוכן, אחסון אתרים וורדפס ענן, שמות מתחם דומיינים, עיצוב גרפי, בנית אתרים אפליקציות חניות אינטרנטיות, חשבוניות סליקה, קידום ושיווק ממומן ואורגני בגוגל וברשתות חברתיות, ביקרות לייקים ועוקבים, סייבר אבטחת מידע ותחזוקת מחשבים.
מיתוג זאת בעצם שפה גרפית ויזואלית שהעסק / ארגון / שרות / חברה מזוהים עם הסביבה. הבסיס למיתוג מתחיל בעיצוב הלוגו כמובן לאחר שמאפיינים את העסק ואת קהל היעד. לאחר עיצוב הלוגו כל פריט עיצובי שנעצב נשתמש באותם הפונטים, באותם צבעים ובקו העיצובי שבונה לנו לאט לאט את המיתוג של העסק. מיתוג היא שפה ויזואלית לעסק שלנו על מנת שהעסק שלנו יזוהה עם הסביבה. המטרה בסופו של דבר, לגרום ללקוחות שלנו להיות מזוהים עם העסק שלנו ללא מילים ובאמצעות שפה ויזואלית. לכל עסק / חברה / שרות / ארגון יש את פרטי המיתוג שמתאימים לו. פרטי המיתוג משתנים בהתאם לסוג העסק. פרטי המיתוג כוללים: עיצוב לוגו, כרטיס ביקור, ניירת עסקית, פולדר, רול-אפ, באנרים, פליירים, ברושורים ועוד… לכל עסק חבילת המיתוג המתאימה לצרכים שלו. חשוב מאוד להקפיד על שפה גרפית אחידה. ככל שנקפיד העסק ישדר את הערכים שהוא מאמין בהם, ישדר אמינות, עקביות ומקצועיות עם הסביבה.
בעידן התחרותי של היום כל עסק בין אם הוא קטן, ביינוני או גדול מחייב שיהיה לו בידול ויזואלי שיבדל ויבליט אותו מהמתחרים ושידגיש את הערכים שלו מכאן נולד הצורך במיתוג. עסק שיש לו מיתוג ושפה גרפית ויזואלית הוא למעשה מזוהה בקלות עם הסביבה והקהל יעד שלו, עסק שיש לו מיתוג נכון משדר מקצועיות, אמינות ויציבות, בעזרת פרטי המיתוג: עלונים, באנרים, פולדרים, ברושורים, אתר אינטרנט, כרטיס ביקור דיגיטלי, רול-אפ ועוד…. ניתן לשווק את העסק בכל ערוצי הפרסום, דרך השפה הגרפית ניתן ליצור תדמית לעסק עם הסביבה.
בעידן התחרותי של היום כל בעל עסק צריך שיהיה לו ללוגו, הלוגו הוא הפנים של העסק והסמל הויזואלי הראשון שאנו רואים, הלוגו מפרסם אותנו גם כשאנחנו לא נמצאים אם זה על על שלטים, ברשתות חברתיות, באתר ובאמצעי שיווק נוספים. כמו שלכל אדם יש שם כך גם עסק חשוב שיהיה לו שם זהות ובידול, תפקידו של הלוגו בין היתר לבדל עסק מהמתחרים שלו. אנחנו נמצאים בעולם מאוד תחרותי ורווי במגוון גדול של עסקים ומתחרים, בעל עסק שלא יהיה לו לוגו יעלם ויהיה לו קשה פרסם את עצמו. ללוגו תפקידים רבים כמו: בידול מהמתחרים שלנו, לשדר ערכים מסויימים ולעביר מסר מאוד ברור. לוגו טוב ונכון צריך להיות מינימומום בקו נקי ולשדר מקסימום, לכן חשוב מאוד שבלוגו לא יהיו הרבה סמלים, מומלץ 2 צבעים ופונט 1, מכוון שככל שיש הרבה פרטים כך יהיה קשה למוח לזכור את הלוגו שלנו.
תהליך המיתוג מתחיל בפגישה עם הלקוח במטרה להכיר את השירותים / המוצרים של העסק ולהבין מהם הערכים החשובים שהעסק רוצה לשדר. בפגישה עם בעל העסק או נציג מטעמו, הוא יענה על מס' שאלות שמאפיינות את העסק, כמו: מה העסק צריך לשדר, איזה ערכים חשוב להעביר, מי הם המתחרים, צבעים ופונטים מומלצים ועוד שאלות נוספות שיעזרו להכיר את העסק. לאחר אפיון העסק, השלב הבא הוא שלב עיצוב הלוגו שלוקח כשבוע ימים עד לעיצוב 3 דוגמאות שונות ללוגו בהתאם לאיפיון שנעשה בפגישה. לאחר מכן מתקיימת שוב פגישה עם הלקוח על מנת להסביר ולהציג את הדוגמאות של הלוגו, בד"כ הלקוח מתחבר לדוגמה אחת או שתיים ולאחר מס' ימים בעל העסק מקבל החלטה איזה לוגו יבחר, חשוב מאוד בזמן הזה שמחליטים להתייעץ עם 2-3 אנשים שאנחנו סומכים עליהם ולא עם הרבה אנשים, מאחר ולכל אדם יש את הדעה שלו וזה גורם לבעל העסק להתבלבל ולא לקבל החלטה נכונה עבורו. תמיד צריך לזכור שהלוגו מדבר ללקוחות שלנו ולא כולם הם הלקוחות שלנו….. לאחר שבעל העסק בחר את עיצוב הלוגו שהכי מדוייק עבורו, מתחיל תהליך המיתוג ובניית השפה הגרפית של כל פרטי העיצוב המתאימים לאותו עסק. התהליך מאוד חוויתי ומהנה, הלקוח לומד להיות מדוייק מאוד בשירותים שלו ובהתאם לצרכים של בעל העסק מעצבים את פרטי המיתוג, בונים שפה גרפית ויוצרים תדמית נכונה ומדוייקת לעסק.

• בידול ובולטות מהמתחרים שלנו

• לשדר מקצועיות, עקביות ואמינות ולהתפס בעיני הקהל שלנו כמותג מקצועי שרוצים לרכוש ממנו בביטחון רב

• תשתית שיווקית על מנת שנוכל לפרסם את העסק שלנו בכל ערוצי השיווק המתאימים לנו

• להעביר את הערכים שלנו בשפה גרפית ויזואלית

• להגיע לקהל היעד המדוייק והפוטנציאלי שלנו
• לדייק את השירותים והמוצרים שלנו

• להגדיל את מס' הלקוחות הפוטנציאליים שלנו

• והכי חשוב להגדיל את הריווחיות שלנו

המילה מותג מורכבת משני מילים: מוצר ותג. לדוגמה: נעל ספורט הוא מוצר, נייק ואדידס הם מותגים לנעלי ספורט. המשמעות של המושג מותג הוא למעשה התחושות והרגשות שאנו מרגישים כלפי המוצר עצמו, לדוגמה המותג נייק משרד לנו נעלי ספורט חזקים, מהירים, קלילים ומותאמים לריצה. האות V מסמל ניצחון ובהטייה שרומזת לנו על מהירות. לכן כשאנחנו קונים נעליים של המותג נייק אנו מרגישים ספורטיביים, קלילים, מהירים. לסיכום התחושות שאנו מרגישים על מוצר מסויים זה למעשה יוצר את המותג. לעומת זאת מיתוג הוא תהליך עיצובי של בניית שפה גרפית למותג מסויים (ראה תשובה מה זה מיתוג)
צבע הוא הבסיס לכל מיתוג – מותגים רבים מזוהים אצלנו בזכות צבעם (הכתום של אורנג', הסגול של סלקום, האדום של קוקה קולה, הכחול של פלאפון ועוד רבים). הצרכן תופס במוחו את הצבע עוד לפני שהוא מעכל את הטקסט השיווקי, בכל כלי שיווקי ויזואלי (אתר אינטרנט, מודעה, לוגו, מעטפה וכו'). הצבע הוא הראשון המעביר ללקוח מסר, אווירה ורגש*. הוא נועד ליצור עניין/סקרנות של הלקוח הפוטנציאלי, ולהציע לו את מגוון המשמעויות והערכים שמסמל הצבע (מוצר כחול/ירוק מסמל קרירות ורעננות, מוצר ורוד מבטיח מתיקות או ריחות מתוקים וכן הלאה)**.
כאשר אני מקבלת "יד חופשית" לשלב צבעים כאוות נפשי, אני מחפשת צבעים שייצרו הרמוניה מוצלחת עם צבע המיתוג. אם אין לי השראה באותו יום באשר לשילוב הצבעים האולטימטיבי, אני יכולה לשאוב אותה מ-Adobe, חברת התוכנה שעומדת מאחורי מרבית התוכנות הגרפיות הפופולאריות (פוטושופ, אילוסטרייטור, אינדיזיין, פלאש, דרימוויבר). Adobe מעניקה מגוון כלים להתאמת צבעים המוטמעים בתוכנות השונות שלה, במיוחד באילוסטרייטור, ובאתר האינטרנט המדהים http://kuler.adobe.com – כל מי שעוסק בעיצוב או רוצה להתאים צבע שטיח לספה בבית או חולצה לגרביים, חייב לעצמו את חוויית הגלישה באתר. אני ממליצה בחום. מהאתר אפשר להוריד ספריות צבעים, שבהן אפשר להשתמש בתוכנות הגרפיות השונות. תוכנת אילוסטרייטור מתקשרת ישירות עם האתר – היא מציעה חלון "kuler" (תפריט window>AdobeLabs>Kuler) ובו כל שילובי הצבעים היפים שבאתר, על שמותיהם המעניינים. לחיצה על כל אחד מהשילובים מובילה אל האתר, לתצוגה מרשימה ולאפשרות להורדת ספריית הצבעים. תוכנת האילוסטרייטור מציעה גם את חלון color guide, אשר מציג לכל צבע נבחר את גווניו (המשתמש קובע את מספר הגוונים הרצויים), צבעו המשלים, צבעים חמים או קרים שמתאימים לו ועוד.

בחירת הצבע צריכה לקחת בחשבון את התגובות שנרצה שהמותג/מוצר/שירות יעורר אצל הצרכן.
רגע לפני שניגשים לבחירת הצבעים, לפני כל תהליך מיתוג, כדאי לדעת כיצד הלקוחות הפוטנציאליים צפויים להגיב לכל צבע.
אומנם חלק מהתגובות תלויות תרבות (כתום-התנתקות בארץ, בזמנו, סגול המסמל מלוכה בתרבויות אסיאתיות שונות, ירוק המסמל הרמוניה עבור מיסטיקנים הודים), אך מתברר שחלק גדול מהן אוניברסאלי.

במחקר** שבו נשאלו נבדקים לגבי האסוציאציות שמעוררים בהם הצבעים השונים, נטו הרוב להשיב כך:

 • אדום בוהק – מרגש, מעורר, סקסי, חם, דינמי, מגרה, פרובוקטיבי, דרמטי, אגרסיבי, עוצמתי, אזהרה
 • ורוד בהיר – רומנטי, רך, מתוק, ילדותי, עדין
 • בורגונדי (צבע יין, בורדו) – עשיר, אלגנטי, מסוגנן בטוב טעם, יקר, בוגר
 • סגול אדום – מרגש, חושני, יצירתי, צעקני, ייחודי
 • פוקסיה – מרגש, כיף, חם, אנרגטי, חושני
 • כתום – כיפי, ילדותי, שמח, זורח, חי, זריחה, חם, עסיסי, מעורר, ידידותי, צועק, גחמני, בעל ניחוח מיוחד
 • צהוב בוהק – מאיר, קורן, זריחה, שמח, ידידותי, חם, אנרגטי
 • צהוב ירקרק – לימוני, פירותי, חמוץ
 • ירקרק – טרי, עשב, אירי, מלא חיים, אביב, עלים, מחוץ לבית
 • ירוק כהה – טבע, אמינות, מרענן, קריר, נינוח, יער, שקט, מסורתי, כסף, מפואר
 • בז' – קלאסי, חול, אדמתי, נייטרלי, רך, חם, נעים
 • שזיף עמוק – יקר, קלאסי, אלגנטי, עוצמתי, מלכותי
 • לבנדר (סגול בהיר) – נוסטלגי, עדין, מתוק, פרחוני, מבושם
 • כחול שמיים – מרגיע, קריר, שמימי, קבוע, נאמן, אמיתי, שמח, נינוח, מהימן
 • כחול נייבי – אמין, סמכותי, בסיס, קלאסי, שמרני, חזק, מהימן, מסורתי, מדים, שירות, ביטחון, מקצועיות, שקט, ימי
 • תכלת – רגוע, שקט, שלו, קריר, מים, נקי
 • שחור – עוצמה, אלגנטיות, מסתוריות, כבד, בסיסי, בולט, קלאסי, חזק, יקר, קסום, יוקרתי
 • טרקוטה (חום כתום, אדמה) – ארצי, חם, מיטיב ומועיל, כפרי, מקדם בברכה
 • אפור פחם – מקצועי, קלאסי, יקר, מתוחכם, יציב, שקול, נצחי
 • כסף – קלאסי, קריר, יקר, כסף (money), בעל ערך, עתידני
לוגו מוגדר בדרך כלל, בכלליות, כסימן או סמל גרפי או טיפוגרפי המייצג חברה או ארגון, מוצר או שירות. הלוגו הוא הבסיס לתדמיתם והתשתית לזהות ויזואלית רחבה יותר שלהם. הוא נועד לשדר את הערכים והחזון שמאחורי המותג לקהל היעד שלו**, וליצור אצלו זיהוי מיידי. על כן, עיצוב לוגו צריך להיות ייחודי, פונקציונלי ותמציתי.

לפניכם מבחר הגדרות לתכונותיו של לוגו טוב, לדעתם של מבחר מעצבים המתמחים במיתוג ובעיצוב לוגו ברחבי העולם:

 • לוגו צריך להציג את עצמו בצורה משכנעת לצופה, באווירה והסגנון ההולמים את הפרויקט או המותג. לוגו טוב הוא מתאים (למוצר/שירות/פרויקט), ייחודי וחסר זמן. הוא נושא את משקל זהותו באופן חד משמעי " (**Adrian Clifford, Rinzen, Australia).
 • "לוגו טוב בונה ומשדר ערכי מותג חזקים. הוא מעורר תגובה ונוצר כדי למשוך ברמה הפונקציונלית, הסטייליסטית והאמוציונאלית. הצלחתו של לוגו יכולה להימדד רק על ידי התגובה של קהל היעד". (Ross Imms, A Side Studio, UK **).
 • "אני חושב שפשטות היא אחד מעמודי התווך של לוגו טוב – ככל שמשדרים יותר מסרים בפחות אלמנטים, כך טוב יותר. הדבר עוזר ללוגו להיות ברור, והופך אותו לקל יותר לזיהוי. מקוריות גם היא חשובה, כיוון שלוגו צריך להיות ייחודי לארגון שאותו הוא מייצג. לוגו טוב הוא זה שמשדר בהצלחה את המסרים שהארגון מייצג " (Ben Cave, Ranch, UK **).
 • "לוגו טוב נותן רמז לגבי מה שמציעה החברה שמאחוריו, עוד לפני שמקבלים מידע לגביה. לוגו טוב הוא כמו פגישה עם אדם מעניין. אני אוהבת לוגואים שמספרים סיפור" (Emmi Salonen, Emmi, UK**)
 • לוגו יוצר קשר ויזואלי בין בעליו לציבור – הוא חייב להעביר מסר שאומר לציבור מה עושה החברה" (Oliver Walker, Ollystudio, UK**).
 • "אני רוצה שלוגו יהיה משהו שיכול להיות מובן בפחות משנייה " (Andy Mueller, Ohio Girl, USA**).
 • "לוגו טוב צריך לנסות להיות שונה, חדשני, ולשדר את הערכים של בעליו"  (Paul Reardon, Peter & Paul, UK **).
 • "לפעמים לוגו צריך לתפקד כגורם מאחד, המשלב יחד את כל החתיכות השונות מהן מורכב הארגון. לפעמים הלוגו צריך לשמש כתו איכות, האומר לצרכן שהמוצר אושר בידי גורם סמכותי כלשהו ". (Stefan Sagmeister, Sagmeister Inc., USA **)

* על בסיס תרגום חופשי של הספר Logo Design Now! by Julius Wiedemann, Taschen GmbH; Mul edition (2006)
** על בסיס תרגום חופשי של הספר Logo-art – Innovation in Logo Design by Charlotte Rivers, Rockport Publishers Inc. (2006)

עיצוב גרפי

אחסון לשנה חינם

Share processes and data secure lon a need to know basis with out the need for reconciliation it combines.

אפליקציות

LiteSpeed Web Server

Share processes and data secure lon a need to know basis with out the need for reconciliation it combines.

בניית אתרים

cPanel Hosting Control

Share processes and data secure lon a need to know basis with out the need for reconciliation it combines.

שרת

PHP Selector

Share processes and data secure lon a need to know basis with out the need for reconciliation it combines.

אחסון אתרים

LiteSpeed Web Server

Share processes and data secure lon a need to know basis with out the need for reconciliation it combines.

אחסון

Patchman Kiler

Share processes and data secure lon a need to know basis with out the need for reconciliation it combines.